Bebeklerde ve Çocuklarda Burun Tıkanıklığı

Bebeklerde ve Çocuklarda Burun Tıkanıklığı

Bebeklerde ve çocuklarda ortaya çıkan burun tıkanıklığı, çoğu zaman alerjik bir reaksiyonun veya bir solunum yolu enfeksiyonunun sonucudur. Yine de burna yabancı cisim kaçması gibi etmenler de burun tıkanıklığı veya burunda doluluk hissine neden olabilmektedir. Burun tıkanıklığı çocuklar ve bebekler için son derece rahatsız edici bir şikayettir. Bu şikayet çocukların ideal bir şekilde nefes almasını engelleyebilir ve hatta bu yüzden uyumalarını zorlaştırabilir. 

Çocuklarda Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Çocuğunda burun tıkanıklığı olan ebeveynlere, çocuklarının yeterli miktarda su tükettiğinden emin olmaları, çocuğun kaldığı odanın nem dengesini iyi ayarlamaları, burna dikkatli bir şekilde tuzlu su vermeleri ve gerektiğinde buhar makinesi gibi cihazlar kullanmaları tavsiye edilir. Böylece burun tıkanıklığı ve burun akıntısı gibi sorunlar yaşayan çocuklar, en azından belli bir süreliğine rahatlama yaşayabilirler. Burun tıkanıklığını açmak için özel burun spreyleri de kullanılabilir. Bunlar, tedaviye yönelik etken madde içeriyorlar ise doktor tarafından reçete edilirler. 

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Kaç Günde Geçer?

Burun tıkanıklığı ve burun akıntısı gibi şikayetler, ortaya çıkma nedenlerine göre 7 gün ila 14 gün içerisinde geçebilirler. Elbette bu süre bebeğin tedavi olup olmadığına, bebeğin yaşına ve benzer etmenlere göre değişiklik gösterebilir. 

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Neden Olur?

Bebeklerde burun tıkanıklığı nedenleri arasında şunlar yer alabilir:

  • Astım
  • Alerjik reaksiyonlar
  • Grip
  • Boğaz enfeksiyonları

Bu gibi nedenler bebeklerde burun tıkanıklığına yol açabilirler. Burun tıkanıklığı tedavisi, çoğu zaman bu hastalıkların tedavi edilmesiyle gerçekleşir. Böylece hem burun tıkanıklığı hem de bu hastalıkların yol açtığı diğer şikayetler ortadan kaldırılabilir.

Ankara Bebeklerde ve Çocuklarda Burun Tıkanıklığı Tedavisi

Ankara çocuklarda ve bebeklerde burun tıkanıklığı tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için Uzm. Dr. Armağan Küçük ile iletişime geçebilirsiniz.

Doktora Sorun!
Call Now Button