Bebeklere Ek Gıda Nasıl Verilmelidir?

Bebeklere Ek Gıda Nasıl Verilmelidir?

Doğumdan 6 ila 7 ay kadar sonra bebeklerin sindirim sistemleri belli ölçüde gelişim göstermiş olur. Bu süreçte anne sütüne ek olarak bebeğe bazı ek gıdalar da verilebilir. Ek gıdaların taze olması, konserve ürün olmamaları, bebeğe yedilmeden önce özenle temizlenmeleri gerekir. Başlangıçta ek gıdaların günde yalnızca bir defa verilmesi yeterli olacaktır. Daha sonra ise bebeğin büyümesi ile birlikte ek gıda sıklığı da artabilmektedir. Ancak bu süreçte bir çocuk doktoru ile iletişim halinde olmakta yarar vardır.

Bebeklere Ek Gıda Ne Zaman Verilir?

Bebekler, genelde doğumu takip eden 6 ila 7 ay içerisinde anne sütüne ek olarak verilen besinler için hazır hale gelirler. Eğer bebek, ek gıda için hazır değilse verilen besini diliyle itecek ve yemek istemeyecektir.

Bebeklere Ek Gıda Verilmezse Ne Olur?

Bebekler, doğumdan sonra hızla büyür ve gelişirler. Bedenlerinin büyümesi ile birlikte ihtiyaç duydukları besin ve enerji miktarı artar. Çoğu zaman 6 ila 7. aydan sonra yalnızca anne sütü, bu ihtiyacı karşılayamaz hale gelir. Durum böyle olunca da bebeklerin gelişimlerine sağlıklı bir şekilde devam edebilmeleri için ek gıda verilmeye başlanır. Verilen ek gıdalar, doktor tarafından ebeveynlere anlatılan standartlara uygun olmalı, bu gıdalar yeterli miktarda verilmelidir. Aksi takdirde çocuğun gelişimi ile ilgili sorunlar ortaya çıkabilir.

Bebeklere Ek Gıda Hangi Saatlerde Verilmeli?

Bebeklere verilen ilk ek gıdalar genellikle öğle saatlerinde verilmektedir. Ancak buna yönelik kesin bir sınırlandırma yoktur. Doktorunuz bu konu hakkında sizi detaylı olarak bilgilendirecek ve yönlendirecektir.

Ankara Bebeklere Ek Gıda

Ankara bebeklerin beslenme süreçleri ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Uzm. Dr. Armağan Küçük ile iletişime geçebilirsiniz.

Doktora Sorun!
Call Now Button