Çocuklarda Baş Dönmesi Nedenleri

Çocuklarda Baş Dönmesi Nedenleri Nelerdir?

Çocuklarda baş dönmesi nedenleri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Fazla miktarda su kaybı, dehidrasyon
  • Grip
  • Solunu yolu enfeksiyonları
  • Astım
  • Gastroenterit
  • Boğmaca
  • Kan değerleri ile ilgili problemler

Çocuklarda baş dönmesine yol açan etmenler arasında en sık karşılaşılanları bunlardır. Baş dönmesi, zaman zaman her çocuğun deneyimlediği bir şikayettir. Bazı durumlarda ortada hiçbir rahatsızlık yokken, oyun sırasındaki hareketler sonucu bile baş dönmesi gelişebilmektedir. Eğer baş dönmesi uzun sürüyor veya sık sık tekrarlıyorsa bir pediatri doktoru ile görüşülmelidir.

Çocuklarda Baş Dönmesi Nasıl Geçer?

Baş dönmesi olan çocukların dikkatli bir şekilde oturmaları veya uzanmaları sağlanmalıdır. Böylece baş dönmesi geçene kadar çocuk güvenli bir şekilde istirahat edebilir. Baş dönmesi genellikle herhangi bir tedaviye gerek kalmadan, kendi kendine geçmektedir. Ancak bazı durumlarda tıbbi tedavi de gerekli olabilmektedir. 

Çocuklarda Baş Dönmesi ve Mide Bulantısı Tehlikeli Mi?

Baş dönmesi başlı başına tehlikeli bir şikayettir. Baş dönmesi deneyimleyen çocuklar oyun oynarken, koşarken veya merdiven inip çıkarken dengelerini kaybedebilirler. Buna bağlı olarak da çeşitli fiziksel travmalar geçirebilirler. Bu yüzden baş dönmesi yaşayan çocukların, baş dönmeleri geçene kadar bir yere oturmaları ve uzanmaları gerekir. 

Çocuklarda Baş Dönmesi ve Göz Kararması Neden Olur?

Baş dönmesi ve göz kararması çocuklarda, pek çok sağlık sorunu nedeniyle ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda ise herhangi bir spesifik hastalık olmadan da gözlemlenebilirler. Çocuklarda baş dönmesi ve göz kararmasına bayılma gibi durumlar da eşlik ediyorsa bazı kalp ritim bozukluklarının varlığı söz konusu olabilir. Bu gibi bir durumdan şüpheleniliyorsa en yakın zamanda bir çocuk doktoru ile görüşülmelidir.

Ankara Çocuklarda Baş Dönmesi Tedavisi

Ankara çocuklarda baş dönmesi ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Uzm. Dr. Armağan Küçük ile iletişime geçebilirsiniz.

Doktora Sorun!
Call Now Button