Çocuklarda Öksürük Hangi Hastalıkların Belirtisi

Çocuklarda Öksürük Hangi Hastalıkların Belirtisi?

Çocuklarda öksürük şu gibi hastalıklar nedeniyle ortaya çıkabilir:

  • Grip
  • Boğaz enfeksiyonu
  • Alerjik reaksiyonlar
  • Astım

Bu gibi solunum yolu hastalıkları çocuklarda yaygın bir şekilde öksürüğe neden olabilirler. Ancak bu hastalıkların bazıların öksürük kuruyken bazılarında ise balgamlı olabilir. Bu yüzden öksürüğün hangi hastalık nedeniyle ortaya çıktığının belirlenmesi için bir çocuk doktoru ile görüşülmelidir.

Çocuklarda Öksürük ve Ateş Neden Olur?

Çocuklarda öksürük ve ateş gibi belirtiler genellikle solunum yolu enfeksiyonları nedeniyle ortaya çıkar. Bu belirtilere baş ağrısı, kas ağrısı, yorgunluk ve burun akıntısı gibi belirtiler de eşlik edebilir. Çocuklarda inatçı öksürük ve yüksek ateş gibi şikayetler ihmal edilmemelidir. Çünkü hem bu şikayetlerin yol açtığı sağlık riskleri hem de bu şikayetlere neden olan hastalık, çocuğun genel sağlığı için sorun teşkil edebilmektedir. 

Çocuklarda Öksürük Nasıl Geçer?

Öksürük çoğu zaman boğaz ağrısı gibi belirtiler ile birlikte görülür. Bu gibi durumlarda çocukların boğazının, bitki çayları gibi sıcak ve sağlıklı içecekler ile yumuşatılması gerekir. Bu hem boğazdaki irritasyonu hafifletecek hem de öksürüklerin şiddetini belli düzeyde azaltacaktır. Buna ek olarak bazı durumlarda öksürük kesici ilaçlar da çocuklarda öksürük şikayetini ortadan kaldırmak için kullanılabilmektedir. 

Çocuklarda Öksürük Kaç Gün Sürer?

Çocuklarda öksürük şikayeti genellikle 5 ila 7 gün sürer, bazen öksürüklerin 10 gün boyunca devam etmesi de mümkündür. Mesela grip gibi hastalıklarda belirtiler başladıktan sonra 1 hafta kadar öksürük görülür. Daha sonra ise öksürüklerin şiddeti ve sıklığı yavaşça azalmaya başlar. Ancak yine de 2 hafta boyunca hafif bir şekilde devam edebilirler. 

Ankara Çocuklarda Öksürük Tedavisi

Ankara çocuklarda öksürük tedavisi ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Uzm. Dr. Armağan Küçük ile iletişime geçebilirsiniz.

Doktora Sorun!
Call Now Button