Apgar Testi (Apgar Skoru)

  Apgar Testi (Apgar Skoru) Ankara

  Apgar testi Ankara, doğumdan hemen sonra gerçekleştirilen, bebeğin yaşamsal faaliyetlerini ve sağlık durumunu değerlendirmek için yapılan özel bir uygulamadır. Bebekler, anne karnında yaklaşık 9 ay 10 gün boyunca gelişim gösterirler. Dış dünyada hayatta kalabilecek bedensel fonksiyonları edindikten sonra ise doğum olayı ile birlikte dünyaya gelirler. Doğum her ne kadar heyecanlı ve mucizevi bir olay olsa da bazı zorluklar barındırır. Bu zorluklar bazen bebeğin sağlığı açısından da bazı riskler oluşturabilir. Apgar testi hem doğumdan hemen önce hem de doğum sırasında bebeğin geçtiği süreçlerin değerlendirilmesi, sağlık durumunun iyi olduğundan emin olunması için yapılır.

  Doğumdan hemen sonra gerçekleşen bu test sayesinde, bir sağlık sorunu fark edilirse hemen bebeğe müdahale edilebilir ve bebeğin sağlığı modern tıbbi imkanlar dahilinde güvence altına alınabilir. Yazımızın devamında ‘’Apgar testi ne zaman yapılır?’’, ‘’Apgar testi ne kadar sürer?’’, ‘’Apgar skoru kaç olmalı?’’, ‘’Apgar testi nasıl yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara apgar skoru ve apgar testi gibi konular hakkında detaylı bilgi almak için Uzm. Dr. Armağan Küçük ile iletişime geçebilirsiniz.   

  Apgar Testi Nedir?

  Apgar testi, yeni doğan bir bebeğin yaşamsal bulgularını kontrol etmek, doğum sırasında ve öncesinde gelişmiş olabilecek sağlık sorunlarını erkenden tespit etmek için yapılan, özel bir uygulamadır. Bu uygulama sırasında bebeğin solunumu, kalp atımları, cildi, baş boyun bölgesi ve ağlayıp ağlamadığı kontrol edilir. Yapılan kontroller sırasında, muayene edilen her bir bölge için özel bir puanlama yapılır.

  Apgar Skoru Nedir?

  Apgar skoru, apgar testi sırasında yapılan kontroller sonucu elde edilen skordur. Bu skorun 7 ila 10 arasında yer alması, bebeğin sağlık durumunun çok iyi olduğuna işaret etmektedir. 4 ila 6 arasında yer alan bir apgar skoru, bebeğin sağlık durumunun orta, 4 ve 4’ün altında olan apgar skoru ise bebeğin sağlık durumunun kötü olduğuna işaret etmektedir. Apgar testi sonucu elde edilen skor, doktor tarafından değerlendirilir. Daha sonra ise gerekirse bebeğe çeşitli müdahalelerde bulunulur.

  Apgar Testi Neden Yapılır?

  Apgar testi şu gibi amaçlarla yapılabilir:

  • Doğumdan hemen sonra bebeğin yaşamsal bulgularını kontrol etmek.
  • Bebeğin solunumuyla ilgili bir sorun olup olmadığını değerlendirmek.
  • Doğum sırasında gerçekleşmiş olabilecek travmalar açısından bebeği kontrol etmek.
  • Bebeğin kalp atımları ile ilgili bir sorun olup olmadığını kontrol etmek.
  • Bebeğin sağlığını veya yaşamını tehdit eden bir bulgu durumunda acil müdahalede bulunmak.

  Apgar testi bu gibi amaçlar doğrultusunda yapılabilmektedir. 

  Apgar Testi Ne Zaman Yapılır?

  Apgar testi toplamda iki defa yapılır. Bunlardan ilki, doğumdan sonraki bir dakika içerisinde gerçekleşir. Diğeri ise doğumdan 5 dakika sonra gerçekleştirilir. Böylece apgar skorları karşılaştırılır ve bebeğin sağlık durumuna bir değişim olup olmadığı gözlemlenmiş olur. 

  Apgar Skoru Kaç Olmalı?

  Sağlıklı bir bebeğin apgar skorunun 7 ila 10 arasında olması beklenir. Eğer bebeğin apgar skoru 7’nin altında ise çeşitli tıbbi müdahaleler gerekli olabilir. Bu durumda doktor ve sağlık ekibi, bebeğin yaşamsal bulgularının desteklenmesi için çeşitli tıbbi uygulamalara başvurabilirler. 

  Apgar Testi Ne Kadar Sürer?

  Apgar skorunun belirlenen süre aralıkları ile hızlı bir şekilde yapılması çok önemlidir. Böylece bebeğin bir sağlık sorunu varsa vakit kaybetmeden müdahale edilmesi mümkün olmaktadır. Yani apgar testi saniyeler içerisinde tamamlanmaktadır. 

  Apgar Testi Nasıl Yapılır?

  Apgar testi sırasında özel bir ekipman olarak yalnızca stetoskop kullanılır. Stetoskop kullanılarak bebeğin kalp atışları dinlenir. Bebeğin solunumu, cilt rengi, ağrılı uyarılara verdiği tepkileri, refleksleri ve kas tonusu kontrol edilir. Yapılan her kontrolün ardından bir puan verilir, bu puanlar toplandığında ise apgar skoru elde edilir.

  Apgar Skoru Değerlendirme Nasıl Yapılır?

  Apgar testi sonucu elde edilen apgar skorunun 7 ila 10 arasında olması beklenir. 7’nin altında yer alan bir skor, tıbbi müdahale gerektirebilmektedir. Doktor ve sağlık ekipleri hızlı bir şekilde apgar skorunu belirlerler ve bahsi geçen bir apgar skoru durumunda bebeğin ihtiyaçlarını sağlamaya yönelik tıbbi işlemler gerçekleştirirler. 

  Ankara Apgar Skoru (Apgar Testi)

  Ankara apgar skoru ve apgar testi gibi konular hakkında detaylı bilgi almak için Uzm. Dr. Armağan Küçük ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button