Çocuklarda Astım Tedavisi

  Çocuklarda Astım Tedavisi Ankara

  Çocuklarda astım tedavisi Ankara, astım hastalığının kontrol altına alınması ve çocuğun astım hastalığı sebebiyle deneyimlediği şikayetlerin ortadan kaldırılması amacıyla yapılan tedavidir. Solunum, yaşamsal faaliyetlerin devam edebilmesi için son derece önemlidir. Vücudumuzdaki tüm canlı dokular, görevlerini yerine getirebilmek ve hayatta kalmaya devam edebilmek için oksijene ihtiyaç duyarlar. Özellikle de çocuklarda solunum, gelişimsel süreçlerin gerektiği gibi devam edebilmesi için oldukça önemlidir. Bazı hastalıklar, çocuklarda solunum yolunu tıkayarak, çocukların nefes alıp vermekte zorlanmasına neden olabilirler.

  Astım da bu hastalıklardan biridir. Vücudun çeşitli alerjenlere verdiği bir tepki olarak ortaya çıkan astım, boğazdaki düz kasların kasılmasına, bölgedeki mukus salgısının artmasına neden olur. Bu yüzden solunum yolu daralır ve çocuk nefes almakta zorlanır. Çocuklarda astım tedavisi, düzenli olarak kullanılan ilaçlarla ve alerji aşıları ile gerçekleştirilebilmektedir. Yazımızın devamında ‘’Çocuklarda alerjik astım tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Çocuklarda alerjik astım belirtileri nelerdir?’’, ‘’Çocuklarda astım tedavisi kaç yaşına kadar devam eder?’’ ve ‘’Çocuklarda astımın kesin tedavisi var mı?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara çocuklarda astım tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için Uzm. Dr. Armağan Küçük ile iletişime geçebilirsiniz. 

  Astım Nedir?

  Astım, solunum yollarının daralmasına veya tıkanmasına yol açan, böylece nefes almayı zorlaştıran, kronik bir hastalıktır. Alerjik astım olarak da bilinen bu rahatsızlık en sık çocuklarda görülmektedir. Bununla birlikte yetişkinlerde de görülmesi mümkündür. Astım, bireyin yaşam kalitesini ciddi ölçüde etkileyen ve hatta bazı durumlarda bireyin hayatını tehdit edebilen bir hastalıktır. Bu yüzden astım tedavisi kesinlikle ihmal edilmemelidir.

  Çocuklarda Astım Neden Olur?

  Çocuklarda astım nedenleri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Çocuğun ev içerisinde yer alan alerjenlere maruz kalması.
  • Sigara dumanı maruziyeti.
  • Soğuk hava.
  • Solunum yolu enfeksiyonları.
  • Hava kirliliği.
  • Kimyasal kokular.
  • Genetik etmenlerin yol açtığı yatkınlık.

  Çocuklarda alerjik astım nedenleri bu şekilde sıralanabilir. 

  Çocuklarda Astım Belirtileri Nelerdir?

  Çocuklarda astım belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Nefes darlığı, nefes alıp vermede zorlanma.
  • İstirahat sırasında bile hızlı nefes alıp verme.
  • Nefes alıp verirken ıslık sesi veya hırıltı duyulması.
  • Göğüs sıkışması, göğüs bölgesinde ağrı.
  • Solunum sırasında göğüs bölgesinde veya kaburgalarda çekilme.
  • Bitkinlik ve yorgunluk hissi.

  Çocuklarda astım belirtileri bu şekilde sıralanabilir. 

  Çocuklarda Astım Tehlikeli Mi?

  Astım, nefes darlığı gibi belirtilere yol açabilen ciddi bir hastalıktır. Bu hastalık, çocukların nefes alışverişlerini olumsuz etkiler. Uygun tedaviler ile kontrol altına alınmadığı takdirde çocuğun yaşamını önemli ölçüde etkiler, yetişkinlik yaşamında ise KOAH gibi hastalıkların ortaya çıkma riskini arttırır. Bu yüzden astım tehlikeli bir hastalık olarak kabul edilir. Bununla birlikte uygun bir tedavi ile tamamen kontrol altına alınması mümkündür. 

  Çocuklarda Astım Krizinde Ne Yapılmalı?

  Astım atakları sırasında, nefes darlığı gibi sorunların ortadan kaldırılması için acilen çocuğa müdahale etmek gerekir. Bu süreçte çocuğa, inhalasyon cihazı ile rahatlatıcı ilaçlar verilebilir. Astım krizi geçiren çocuklara, nefes alıp vermeyi kolaylaştıran uygun bir pozisyon verilmelidir. Krizin devam etmesi durumunda 112 aranmalıdır. 

  Çocukluk Astımı Ne Zaman Geçer?

  Alerjik olmayan çocuklarda astım genellikle 6 yaşından sonra belirti vermeyi bırakır. Bazı çocuklarda ise astım bulguları 6 yaşından sonra da devam eder. Bu çocukların neredeyse yarısında astım bulguları 18 yaşından sonra ortadan kaybolur. 

  Çocuklarda Astım Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Astım kronik bir hastalıktır. Bu yüzden bireyin ömrü boyunca devam edebilmektedir. Astım tedavisi de bu yüzden hastalığı kontrol altına almak, olası sağlık risklerini önlemek ve çocuğun yaşam standartlarını korumak için ömür boyu, çeşitli kapsamlarda devam edebilmektedir. 

  Çocuklarda Astım Tedavisi Nasıl Olur?

  Çocuklarda astım tedavisi, astım krizlerini önlemeye yönelik yaşam tarzı değişiklikleri ve astımı kontrol altına almaya yönelik yapılan ilaç tedavileri ile gerçekleşir. Astım tedavisi gören çocukların olası alerjenlerden uzak durmaları, ilaçlarını gerektiği şekilde kullanmaları gerekir. Bu süreçte ebeveynlere de büyük bir rol düşmektedir. Çocuğun bulunduğu ortamda kesinlikle sigara içilmemeli, çocuğun sigara dumanına maruz bırakılmaması gerekir. Aynı şekilde çocuk; kimyasal duman, toz ve küf gibi potansiyel alerjenlere de maruz bırakılmamalıdır. 

  Ankara Çocuklarda Astım Tedavisi Fiyatları

  Ankara çocuklarda astım tedavisi fiyatları ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Uzm. Dr. Armağan Küçük ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button