Çocuklarda Gastroenterit Tedavisi

  Çocuklarda Gastroenterit Tedavisi Ankara

  Çocuklarda gastroenterit tedavisi Ankara, sindirim sisteminin bir bölümünde, bakteriler veya virüsler sebebiyle gelişen enfeksiyonları ortadan kaldırmaya yönelik gerçekleşen uygulamalardır. Halk arasında mide üşütmesi veya mide gribi olarak bilinen gastroenterit hastalığı, özellikle de çocuklar için tehlikeli olabilen bir hastalıktır. Bu hastalık sebebiyle çocuklar ishal olabilir ve sık sık kusabilirler. Bu da çocukların ve bebeklerin ciddi miktarlarda su kaybetmesine yol açar. Aynı şekilde kusma ve ishal gibi durumlar çocukların yeterli miktarda beslenmesini engelleyebilir. Gastroenterit tedavisi Ankara kapsamında gerçekleştirilen antibiyotik tedavileri ve semptomatik tedaviler; hastalığın iyileşme sürecini hızlandırabilir ve çocuğun bu süreci görece daha rahat geçirmesini sağlayabilir. Bahsi geçen tedaviler, çocuklara pediatri doktorları tarafından uygulanır.

  Yazımızın devamında ‘’Çocuklarda ve bebeklerde gastroenterit tedavisi nasıl olur?’’, ‘’Çocuklarda gastroenterit tedavisi ne kadar sürer?’’, ‘’Gastroenterit çocuklar ve bebekler için tehlikeli bir hastalık mıdır?’’ ve ‘’Çocuklarda ve bebeklerde gastroenterit nedenleri nelerdir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara çocuklarda ve bebeklerde gastroenterit tedavisi gibi konular hakkında detaylı bilgi almak için Uzm. Dr. Armağan Küçük ile iletişime geçebilirsiniz.

  Gastroenterit Nedir?

  Gastroenterit, mide ve bağırsak mukozasında meydana gelen enfeksiyon hastalığıdır. Gastroenterit mide kramplarına, kusmaya ve ishale neden olabilmektedir. Gastroenterit, bu hastalığa yola açan patojenler ile enfekte olan bir bireyde, bulaşmadan yaklaşık 12 ila 24 saat içerisinde belirti vermeye başlar. Bu belirtiler yaklaşık 7 ila 10 boyunca devam ederler. Çocuklarda görülen gastroenterit vakalarının çoğu rota virüsü olarak bilinen virüs nedeniyle ortaya çıkar. 

  Çocuklarda Gastroenterit Neden Olur?

  Gastroenterit, bu hastalığa yol açan patojenlere maruz kalınması ile bulaşan bir hastalıktır. Gastroenterite yol açan virüsler genelde ortak tuvalet kullanımı gibi etmenlerle bulaşmaktadır. Hali hazırda gastroenterit olan bir bireyin kusmuğunda veya dışkısında yer alan virüsler, el yıkama gibi süreçler sırasında musluk başlarına veya klozetlere bulaşabilir. Buradan da çocuğun bedenine geçebilir. Kişisel hijyenin zayıflığı nedeniyle çocuklar, gastroenterit konusunda daha büyük bir risk altındadır.

  Çocuklarda Gastroenterit Belirtileri Nelerdir?

  Çocuklarda gastroenterit belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Mide bulantısı ve kusma
  • Karın ağrısı, karın bölgesinde ağrı hissi
  • Huysuzluk
  • Yorgunluk ve bitkinlik
  • Kilo kaybı
  • Ateş yükselmesi, hafif ateş
  • İştah azalması
  • El ve ayaklarda üşüme

  Çocuklarda gastroenterit belirtileri bu şekilde sıralanabilir. Bu belirtilerin şiddetleri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. 

  Çocuklarda Gastroenterit Tehlikeli Midir?

  Gastroenterit, ishale ve kusmaya neden olan bir hastalıktır. İshal ve kusma, vücudun aşırı miktarda sıvı kaybetmesiyle sonuçlanır. Bu da dehidrasyona neden olarak çocuğun bazı sağlık riskleriyle karşı karşıya kalmasına yol açar. Bu yüzden çocuklarda gastroenterit tedavisi ihmal edilmemelidir. 

  Çocuklarda Gastroenterit İçin Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

  Şu gibi durumların varlığında çocuklar, gastroenterit için doktora götürülmelidir:

  • 38,8 derecenin üzerinde ateş
  • Dışkı içerisinde kan görülmesi
  • Kanlı kusma
  • Su kaybına bağlı idrarda sararma, halsizlik, baş ağrısı ve baş dönmesi
  • Kusma iki günden daha uzun süredir devam ediyorsa

  Bu gibi durumlarda mutlaka doktora gidilmelidir. 

  Çocuklarda Gastroenterit Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilir?

  Çocuklar ve bebekler, gastroenterit tedavisi için çocuk doktorlarına yani pediatri uzmanlarına götürülmelidir. Pediatri doktorları, gastroenteritin teşhis ve tedavi sürecini yönetebilir, çocuğun bu hastalığı olabilecek en güvenli şekilde atlatmasını sağlamaya yönelik uygulamalar yapabilir. Bu yüzden özellikle de yukarıda bahsetmiş olduğumuz durumlar gastroenterite eşlik ediyorsa mutlaka bir pediatri doktoru ile görüşülmelidir. 

  Çocuklarda Gastroenterit Ne Zaman Geçer?

  Çocuklarda görülen gastroenterit hastalığı, çocuğun genel sağlık durumuna ve bağışıklık sistemi tepkisine göre yaklaşık 7 ila 10 gün kadar devam edebilir. Genellikle bu sürenin ardından bağışıklık sistemi, hastalığa karşı verdiği mücadeleyi kazanır ve hastalığın belirtileri yavaş yavaş ortadan kalkar. Bazı durumlarda, gastroenteritin bahsetmiş olduğumuz süreden birkaç gün daha erken veya birkaç gün daha geç sonlanması mümkündür. 

  Çocuklarda Gastroenterit Tedavisi Nasıl Olur?

  Çocuklarda gastroenterit tedavisi, vücudun hastalıkla mücadele etmesini destekleyen ve çocuğun deneyimlediği şikayetleri hafifletmeyi amaçlayan uygulamalar ile yapılır. Bu uygulamalar sırasında çocuğun sağlıklı bir şekilde beslenmesi ve yeterli miktar sıvı tüketmesi çok önemlidir. Gastroenteritin tedavi sürecinde gerek duyulursa antibiyotik gibi ilaçlar reçete edilebilir. 

  Ankara Bebeklerde Gastroenterit Tedavisi

  Ankara bebeklerde ve çocuklarda gastroenterit tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için Uzm. Dr. Armağan Küçük ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button