Denver Gelişim Tarama Testi

  Denver Gelişim Tarama Testi Ankara

  Denver gelişim tarama testi Ankara, 0 ila 6 yaş arasındaki çocuklarda, gelişimsel sorunları tespit etmek ve bu sorunlara yönelik gerekli uygulamaları gerçekleştirebilmek için yapılan, özel bir testtir. Denver gelişim tarama testi, Denver gelişim tarama envanteri gibi isimlerle de bilinmektedir. Doğumu takip eden ilk altı sene, çocuğun yaşamının geri kalanında kullanacağı bilişsel yetilerin kazanılması ve gelişim göstermesi için son derece kritiktir. Bu süreçte çocuklar konuşulanları anlamaya, çeşitli tepkiler ile iletişim kurmaya, konuşmaya ve bilişsel yetilerini kullanarak yaşlarına uygun bazı problemler çözmeye başlarlar.

  Bazı çocuklar, yaşıtlarının aksine bahsi geçen yetileri çok daha geç kazanabilir veya gerektiği gibi kullanamayabilirler. Bu durum bazen endişe gerektirmeyen bir durum olarak karşımıza çıkarken bazen ise gelişimsel bir problem sebebiyle görülebilir. Denver gelişim tarama testi gibi uygulamalar, bahsi geçen durumların neden ortaya çıktığını belirlemek ve gelişimsel bir problemin varlığı durumuna ihtiyaç duyulan desteği çocuğa erkenden sağlayabilmek için yapılır. Yazımızın devamında ‘’Denver gelişim tarama testi nasıl yapılır?’’, ‘’Denver gelişim tarama envanteri nedir?’’ ve ‘’Denver gelişim tarama testi kaç yaşında yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara Denver gelişim tarama testi gibi konular hakkında detaylı bilgi almak için Uzm. Dr. Armağan Küçük ile iletişime geçebilirsiniz.

  Denver Gelişim Tarama Testi Nedir?

  Denver gelişim tarama testi, çocukların bilişsel yetilerini ölçmek ve değerlendirmek amacıyla yapılan, gelişmiş bir testtir. Denver gelişim tarama testi 0 ila 6 yaşları arasındaki çocuklara uygulanmaktadır. Bununla birlikte bu test genellikle 2 yaşından sonra yapılmaktadır. Denver gelişim tarama testi sırasında çocuğun dil becerileri, anlama yetisi, sosyal becerileri ve ince motor becerileri ölçülmektedir. Denver gelişim tarama testi sayesinde çocuğun bahsi geçen kriterlerdeki performansı belirlenebilir, bu performans genel kriterler üzerinden, objektif bir şekilde değerlendirilebilir. 

  Denver Gelişim Tarama Testi Neden Yapılır?

  Denver gelişim tarama testi şu gibi amaçlarla yapılabilmektedir:

  • Çocukların ince motor becerilerini ölçmek.
  • Sosyal ve uyumsal becerileri ölçmek.
  • Dil becerilerini ve konuşma yetisini değerlendirmek.
  • Kas becerilerini incelemek.

  Denver gelişim tarama testi genel olarak bu amaçlar doğrultusunda yapılır. Bahsi geçen değerlendirme süreçleri, atipik otizm gibi durumların teşhis süreçlerinde faydalı olabilirler. Böylece çocuğun erkenden özel destek ve eğitim programlarına ulaşım fırsatı yakalaması sağlanabilir. 

  Denver Gelişim Tarama Testi Hangi Doktor Tarafından Yapılır?

  Denver gelişim tarama testleri çeşitli uzmanlar tarafından yapılabilir. Bu test en sık çocuk doktorları yani pediatri uzmanları, psikologlar ve klinik psikologlar tarafından yapılmaktadır.

  Denver Gelişimsel Tarama Testi Nerede Yapılır?

  Denver gelişim tarama testi özel muayenehanelerde, hastanelerde, psikiyatri birimlerinde ve çocuk gelişimi merkezlerinde yapılabilmektedir. Eğer bir kurum testi yapmaya uygun bir uzman ve testin yapılabileceği uygun bir ortam barındırıyorsa Denver gelişimsel tarama testi rahatlıkla yapılabilir.

  Denver Gelişim Tarama Testi Kaç Yaşında Yapılır?

  Denver gelişim tarama testi, daha önce de bahsettiğimiz gibi 0 ila 6 yaş arasındaki çocuklara uygulanmaktadır. Bununla birlikte bu test, genellikle 2 yaşından itibaren gerçekleştirilmektedir. Böylece çocuğun bilişsel gelişimi çok daha kapsamlı bir şekilde değerlendirilebilmektedir.

  Denver Gelişim Tarama Testi Ne Kadar Sürer?

  Denver gelişim tarama testi yaklaşık 40 ila 90 dakika kadar sürer. Bu süre, çocuğun test sırasındaki performansına, yaşına ve benzer etmenlere göre değişiklik gösterebilir. Test sonrasında gerçekleşen değerlendirme süreci ise yaklaşık yarım saat kadar sürmektedir.

  Denver Gelişim Tarama Testi Nasıl Yapılır?

  Denver gelişim tarama testinde 4 ayrı ana başlık bulunur. Bu başlıklar içerisinde ise farklı değerlendirme kriterleri yer alır. Testi gerçekleştiren uzmanlar ebeveynlerden de yardım alarak çocuğun bu kriterler üzerine nasıl bir performans sergilediğini ölçer. Test öncesinde ve test sırasında çocuğun kendisini rahat ve güvende hissetmesi önemlidir. Böylece test sırasında en doğal performansı sergileyecektir. 

  Denver Gelişimsel Tarama Testi Sonuçları Ne Zaman Belli Olur?

  Denver gelişim tarama testi sonuçları, genelde testten sonraki yarım saat içerisinde belli olur. Doktor test sonuçlarını yorumlar ve yorumlarını ebeveynlerle paylaşır. Bu yorumlar sonucu farklı testler de gerçekleştirilebilir, gelişimsel problemlerin kesin teşhisi üzerine özel uygulamalara başvurulabilir.

  Ankara Denver Gelişim Tarama Testi Fiyatları

  Ankara denver gelişimsel tarama testi fiyatları ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Uzm. Dr. Armağan Küçük ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button