Deri Prick Testi

  Deri Prick Testi Ankara

  Deri prick testi Ankara, bireyin herhangi bir alerjene karşı hassas olup olmadığını araştırmak için, deri yoluyla yapılan test uygulamasıdır. Bağışıklık sistemi, dışarıdan insan vücuduna gelen pek çok zararlı mikroorganizmaya karşı bedeni korur. Bağışıklık sistemine ait olan onlarca farklı hücre ve protein, bu zararlı mikroorganizmalara karşı mücadele eder. Böylece enfeksiyonların başlaması, yayılması veya ilerlemesi önlenebilir. Bununla birlikte bağışıklık sistemi, normalde vücut için herhangi bir tehlike oluşturmayan maddelere karşı da tepki gösterebilir. Bu maddeler alerjen olarak bilinir, vücudun verdiği tepki ise alerji veya alerjik reaksiyon olarak isimlendirilir. Alerjiler, genellikle çocukluk çağında fark edilirler. Yetişkinlik döneminde de bireyi rahatsız etmeye devam edebilirler. Bireyin hangi maddelere karşı alerji tepkisi verdiği, deri prick testi gibi gelişmiş test uygulamaları sayesinde öğrenilebilir. Yazımızın devamında ‘’Deri prick testi nasıl yapılır?’’, ‘’Deri prick testi ne kadar sürer?’’, ‘’Deri prick testi sonuçları ne zaman belli olur?’’ ve ‘’Deri prick testi nerede yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara deri prick testi hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

  Deri Prick Testi Nedir?

  Deri prick testi, çeşitli alerjenlerin cilt dokusuna kontrollü bir şekilde uygulanması ile yapılan, özel bir alerji testi uygulamasıdır. Bu test hem yetişkinlere hem de çocuklara yapılabilir. Deri prick testi kolların iç bölgesine, dirseğin iç kısmına ve el bileği civarına yapılabilmektedir. Bu test çocuklara sırt bölgesinden de yapılabilmektedir. Deri prick testi ile solunum yollarını ilgilendiren alerjilerin ve besin alerjilerinin varlığı araştırılabilir. Böylece bireyin bu besinlerden veya alerjenlerden uzak kalması sağlanabilir. Bu sayede de ilgili alerjenlerden uzak kalan bireyler, son derece sınırlı bir ilaç kullanımı ile sorunsuz bir şekilde yaşamlarına devam edebilirler.

  Deri Prick Testi Neden Yapılır?

  Deri prick testi, bireyin soluduğu, dokunduğu veya yediği maddelerin, bireyde herhangi bir alerjik reaksiyona yol açıp açmayacağını tespit etmek amacıyla yapılan testtir. Alerjik rinit, cilt alerjileri, besin alerjileri ve astım gibi hastalıklar son derece sık rastlanılan alerjik reaksiyonlardır. Bu hastalıkların hangi alerjenler tarafından tetiklendiğinin belirlenmesi ile bireyin bu maddelerle olan ilişkisi sınırlanabilir. Böylece bu maddelere maruziyet sonucu gelişen alerjik reaksiyonlar önlenmiş, bireyin yaşam kalitesi arttırılmış olur. Deri prick testi ile tespit edilebilecek alerjik reaksiyonlar şunlardır:

  • Arı zehri alerjileri.
  • Penisilin gibi ilaç alerjileri.
  • Besin alerjileri.
  • Dermatitler.
  • Alerjik astımlar.
  • Alerjik rinit.

  Deri prick testi ile bu gibi alerjik hastalıkların varlığı, hangi nedenlerden ortaya çıktığı araştırılabilir.

  Deri Prick Testi Kaç Yaşında Yapılmalı?

  Deri prick testi neredeyse her yaştan bireye yapılabilir. Bu test için alt yaş sınırı 3’tür. 3 yaşından büyük çocuklara ve yetişkinlere güvenli bir şekilde deri prick testi yapılabilmektedir. Deri prick testi için herhangi bir üst yaş sınırı bulunmamaktadır.

  Deri Prick Testi Nerede Yapılır?

  Deri prick testi, doktor kontrolünde ve gözetiminde yapılması gereken bir testtir. Bu test uygulaması özel muayenehanelerde, özel kliniklerde ve hastanelerde yapılabilmektedir. Çocuklara deri prick testi, çocuk doktoru olarak da bilinen çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları tarafından yapılmaktadır. 

  Deri Prick Testi Riskli Mi?

  Deri prick testi, doktor gözetiminde yapılan, oldukça güvenli bir test uygulamasıdır. Bununla birlikte bazı bireylerde gerek sahip oldukları hastalıklar gerekse de genel sağlık durumları sebebiyle deri prick testinin veya benzer alerji testlerinin gerçekleştirilmesi güvenli olmayabilir. Bu yüzden deri prick testi öncesinde doktor, hastanın genel sağlık geçmişini detaylı olarak değerlendirir. Bu değerlendirme sonucunda eğer birey test için uygunsa test işlemi güvenle gerçekleştirilir. Deri prick testine bağlı olarak ciddi bir ağrı veya kanama gibi sorunlar görülmemektedir.

  Deri Prick Testi Ne Kadar Sürer?

  Deri prick testi genellikle yarım saat içerisinde tamamlanmaktadır. Test işlemi gerçekleştirildikten sonra cildin ilgili alerjene verdiği uyaranın incelenebilmesi için bir süre beklenmesi gerekir. Deri prick testinin 30 dakika kadar sürmesinin asıl nedeni budur. Uygulamanın süresini etkileyebilecek farklı faktörler ortaya çıkarsa doktor tahmini süre hakkında hastayı ve hastanın ebeveynlerini bilgilendirecektir. 

  Deri Prick Testi Nasıl Yapılır?

  Deri prick testi sırasında kol bölgesi açılır. Kolun iç tarafı çevrilir ve bilek ile dirsek arasında kalan bölgelere belli sayıda çemberler çizilir. Bu çemberlerin iç kısmına özel bir araçla çizikler açılır. Daha sonra ise ilgili alerjenler bu çiziklerin üzerine sürülür veya damlatılır. Çizikler yoluyla emilen alerjenler, eğer bireyin bu maddelere karşı hassasiyeti varsa bölgede kızarıklığa ve benzer belirtilere yol açarlar. Böylece bireyin hangi maddelere karşı alerjik reaksiyon verdiği tespit edilebilir. 

  Deri Prick Testi Sonuçları Ne Zaman Belli Olur?

  Deri prick testi sonuçları, test uygulamasının son aşamasından yaklaşık 15 ila 20 dakika kadar sonra belli olmaktadır. Doktor bu sürenin ardından kol bölgesini değerlendirir ve testin sonuçları hakkında bireyi veya ebeveynlerini bilgilendirir. 

  Ankara Deri Prick Testi Fiyatları

  Ankara deri prick testi fiyatları, uygulamanın detaylarına ve benzer etmenlere göre değişiklik gösterebilir.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button