Emzirme Danışmanlığı

  Emzirme Danışmanlığı Ankara

  Emzirme danışmanlığı Ankara, emzirmenin ideal bir şekilde gerçekleşebilmesi, bebeğin yeterli ve doğru bir şekilde beslenebilmesi için verilen, özel bir danışmanlık hizmetidir. Anne sütü, içerdiği besin öğeleri, vitaminler ve mineraller bakımından son derece önemli bir besindir. Öyle ki anne sütüyle yeterince beslenemeyen çocukların ileride bazı sağlık problemlerine çok daha kolay yakalanabildiği ve bu problemlerden çok daha ciddi bir şekilde etkilenebildiği düşünülmektedir. Yani bebeklerin gelişimi ve sağlıkları için anne sütü oldukça önemlidir.

  Yenidoğan bebekler, sahip oldukları emme refleksi sayesinde ‘’emzirme’’ sürecinde annelerinin memelerini emerek beslenirler. Belli bir süreye kadar emerek aldıkları besin ve su dışında herhangi bir ek gıdaya ihtiyaç duymazlar. Emzirme danışmanlığı, bu sürecin ideal ve sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesinden emin olmak; hem bebeği hem de anneyi emzirme döneminde desteklemek amacıyla yapılmaktadır. Yazımızın devamında ‘’Emzirme danışmanlığı nasıl yapılır?’’, ‘’Emzirme danışmanlığının yararları ve avantajları nelerdir?’’, ‘’Emzirme danışmanlığı ne zaman yapılır?’’ ve ‘’Emzirme danışmanlığı ne kadar sürer?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara emzirme danışmanlığı ve benzer uygulamalar hakkında detaylı bilgi almak için Uzm. Dr. Armağan Küçük ile iletişime geçebilirsiniz.

  Emzirme Danışmanlığı Nedir?

  Emzirme danışmanlığı, emzirme sürecinin anne ve bebek için olabilecek en sağlıklı ve ideal bir şekilde geçmesini sağlamak amacıyla yapılan, özel bir uygulamadır. Emzirme danışmanlığı sırasında, emzirme sırasında karşılaşılan sorunlara yoğunlaşılır. Bu sorunlar pediatri hekimi ve emzirme uzmanı eşliğinde değerlendirilir, annenin de talepleri ve sağlık durumu göz önünde bulundurularak, kişiye özel çözüm yolları geliştirilir. 

  Emzirme Danışmanlığı Neden Yapılır?

  Emzirme danışmanlığı şu gibi nedenlerden yapılabilir:

  • Emzirme zorluğu yaşayan annelere destek olmak.
  • Sütün normalden az veya daha çok geldiği durumlara müdahale etmek.
  • Bebeğin emmeyi reddetmesi durumunda, emmenin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak.
  • Meme ucu yaralarını önlemek veya var olan yaraları tedavi etmek.
  • Süt sağma ve sağılan sütün nasıl saklanacağı gibi konular hakkında ebeveynleri bilgilendirmek.
  • Birden fazla bebeğin emzirilmesi gereken durumlarda anneyi süreç hakkında bilgilendirmek.
  • Emzirme hakkında bilgilendirici çalışmalar yapmak.
  • Memedeki aşırı dolgunluk ve rahatsızlık hissini gidermeye yönelik uygulamalar yapmak.

  Emzirme danışmanlığı bu gibi amaçlar doğrultusunda yapılabilir.

  Emzirme Danışmalığının Yararları Nelerdir?

  Emzirme danışmanlığının yararları arasında şunlar yer almaktadır:

  • Emzirme işleminin ideal bir şekilde gerçekleşmesi sağlanır.
  • Bebeğin gerektiği gibi beslenmesine yardımcı olunur.
  • Anne, emzirme sırasında yaşanabilecek sorunlar hakkında bilinçlendirilir.
  • Süt üretimini desteklemeye yönelik çalışmalar yapılabilir.
  • Ağrılı emzirme gibi durumları önlemeye yönelik çalışmalar yapılabilir.

  Emzirme danışmanlığının avantajları ve yararları bu şekilde sıralanabilir. 

  İlk Emzirme Ne Zaman Yapılmalı?

  Bebekler, doğumu takip eden ilk bir saat içerisinde emzirilmelidir. Eğer doğumdan sonra annenin bilinci açıksa, genel olarak ise annenin ve bebeğin sağlık durumu iyiyse bu süreçte emzirmenin gerçekleşmesi çok önemlidir. Böylece bebek uykuya dalmadan önce gerektiği gibi beslenebilir. 

  Emzirme Ne Zaman Bırakılmalı?

  Bebek iki yaşına gelene kadar anne sütüyle beslenmesi çok önemlidir. Bu süreçte bebek ve anne hazır olduğunda emzirme işlemi sonlandırılabilir. Emzirme danışmanlığı alan anneler, emzirmeyi kesme süreci hakkında özel olarak bilgilendirilirler. Böylece bu sürecin hem anne hem de bebek için konforlu bir şekilde geçmesi sağlanır.

  Emzirme Danışmanlığı Ne Kadar Sürer?

  Emzirme danışmanlığı özellikle de doğumu takip eden birkaç ay boyunca çok önemlidir. Sonrasında ise emzirme danışmanlığına devam etmenin pek çok yararı ve avantajı vardır. Bununla birlikte, bebek iki yaşına girdikten ve emzirme işlemi sonlandırıldıktan sonra emzirme danışmanlığı da doğal olarak son bulmaktadır.

  Emzirme Danışmanlığı Nasıl Yapılır?

  Emzirme danışmanlığı belli aralıklarla gerçekleşen görüşmeler yardımı ile yapılır. Bu görüşmeler sırasında teorik veya uygulamalı bilgilendirme çalışmaları yapılabilir. Doğum sonrası süreçte emzirme danışmanı ile anne genellikle sürekli iletişim halindedir. Anne, emzirme ile ilgili karşılaştığı sorunlar hakkında emzirme danışmanını sürekli olarak bilgilendirir. Emzirme danışmanı ise bu sorunları ortadan kaldırmaya ve annenin emzirme işlemini olabilecek en konforlu ve ideal şekilde yapabilmesini sağlamaya yönelik çalışmalar gerçekleştirir. Emzirme danışmanlığı sırasında gerçekleştirilen tüm uygulamalar, bireyin talepleri ve şikayetleri doğrultusunda şekillenir. 

  Ankara Emzirme Danışmanlığı Fiyatları

  Ankara emzirme danışmanlığı fiyatları ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Uzm. Dr. Armağan Küçük ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button