Pediatri Uzmanı Ankara

  Pediatri Uzmanı Ankara

  Pediatri uzmanı Ankara, çocuk hastalıklarını tedavi etmek ve çocukların gelişim süreçlerini desteklemek için çeşitli uygulamalar gerçekleştiren tıp doktorudur. Gebeliğin başlaması ile birlikte fetüs, anne karnında her geçen gün daha da büyür ve gelişir. Bu gelişim doğuma kadar sürer. Doğumdan sonra ise bebek, anne sütünden aldığı besin öğeleri ve destekleyici maddeler yardımı ile gelişimine devam eder. Çocukluk çağına gelmiş olan bireyler hızla büyür, ergenlik döneminin sonlarına doğru ise gelişimlerini büyük oranda tamamlarlar. Bu gelişim süreci boyunca, bebeğin veya çocuğun sağlığını tehdit edebilecek, gelişim sürecini sekteye uğratacak pek çok rahatsızlık meydana gelebilir. Bu rahatsızlıklar bireyin hem çocukluk yaşamını hem de yetişkinlik yaşamını olumsuz etkileyecek sorunlara yol açabilirler.

  Pediatri uzmanları gerek tanılama uygulamaları gerekse de bu uygulamalar sayesinde gerçekleştirdikleri isabetli tedaviler sayesinde bahsi geçen rahatsızlıkları tedavi edebilirler. Böylece modern tıbbi imkanlar dahilinde bireyin sağlığını koruyabilir, gelişim süreçlerini destekleyebilirler. Yazımızın devamında ‘’Çocuk doktoru muayenesi ne kadar sürer?’’, ‘’Pediatri doktoru hangi hastalıkları tedavi edebilir?’’, ‘’Pediatri uzmanı hangi tedavileri yapar?’’, ‘’Pediatri doktoru kaç yaşına kadar bakar?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara pediatri doktoru muayenesi ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Uzm. Dr. Armağan Küçük ile iletişime geçebilirsiniz.

  Pediatri Nedir?

  Pediatri, bebeklerde, çocuklarda ve ergenlik dönemindeki bireylerde ortaya çıkan hastalıkları tedavi etmek; bahsi geçen yaş gruplarındaki çocukların fiziksel gelişimlerini incelemek amacıyla çalışmalar yürüten tıp dalıdır. Pediatri alanında tanılama ve tedavi uygulamaları gerçekleştiren uzman doktorlar halk arasında pediatri uzmanı veya çocuk doktoru gibi isimlerle bilinirler.

  Pediatri Uzmanı Kimdir?

  Pediatri uzmanı, çocuk hastalıkları, bu hastalıkların tedavileri ve çocukların gelişim süreçleri hakkında yüksek eğitim almış olan, tıp doktorlarıdır. Pediatri doktoru veya çocuk doktoru olarak da bilinen pediatri uzmanları, gerçekleştirdikleri teşhis ve testler yardımıyla çeşitli hastalıkları ve gelişim sorunlarını tespit edebilirler. Daha sonra ise bu hastalıkları tedavi etmeye ve bireyin gelişim süreçlerini desteklemeye yönelik, özel tedavi planlamaları hazırlayabilirler.

  Çocuklarda Sık Görülen Hastalıklar Nelerdir?

  Bebeklik ve çocukluk döneminde sıkça görülen hastalıklar arasında şunlar yer almaktadır:

  • Boğaz enfeksiyonları
  • Astım
  • İshal
  • Kabızlık
  • Boğmaca
  • Alerjik reaksiyonlar
  • Rota virüsü kaynaklı enfeksiyonlar
  • Gastroenterit
  • Grip
  • Gelişim sorunları

  Çocuklarda sıkça görülen hastalıkların bir kısmı bu şekilde sıralanabilir. Sitemizde yer alan yazıları inceleyerek bu hastalıklar hakkında bilgi edinebilir, tedavi seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

  Pediatri Doktoru Hangi Tedavileri Yapabilir?

  Pediatri doktorları, çocuklarda görülen viral veya bakteriyel enfeksiyonları sonlandırmak için çeşitli ilaç tedavileri gerçekleştirebilirler. Aynı şekilde genetik temelli bazı hastalıkları tespit etmek ve bu hastalıkların bireyin yaşamı üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmaya yönelik çalışmalar gerçekleştirebilirler. Pediatri uzmanları, bebekleri, çocukları ve ergenleri etkileyen gelişimsel problemleri de teşhis edebilir; çocukların gelişimini desteklemeye yönelik uygulamalar yürütebilirler.

  Pediatri Randevusu Nasıl Alınır?

  Pediatri uzmanı randevusu almak isteyen ebeveynler, internet sitemizin ‘’İletişim’’ bölümünde yer alan telefon numarasından bize ulaşabilir ve uygun bir tarihe randevu alabilirler.

  Pediatri Hekimi Muayenesi Ağrılı Mı?

  Pediatri hekimi muayenesi ağrılı bir uygulama değildir. Bu uygulama sırasında, gerekmedikçe çocukların ağrı hissi duymasıyla sonuçlanabilecek işlemlere başvurulmaz. Böyle bir işlem gerektiği takdirde ise doktor, çocuğun en az seviyede rahatsızlık duyması için gerekli önlemleri alır.

  Pediatri Doktoru Muayenesi Ne Kadar Sürer?

  Pediatri uzmanı muayene süresi, muayenenin hangi amaçla veya hangi kapsamda yapıldığına göre değişiklik gösterebilir. İlk görüşmeler genellikle 15 ila 20 dakika kadar sürer. Test sonuçlarının gösterilmesi ve reçete yazım işlemleri gibi uygulamalar ise genelde birkaç dakika içerisinde son bulur.

  Pediatri Doktoru Muayenesi Nasıl Yapılır?

  Pediatri doktoru muayenesi genellikle ebeveynlerden biri veya her ikisi ile birlikte gerçekleşir. Bu süreçte doktor, çocukla uygun bir şekilde iletişim kurar. Eğer çocuğun yaşı iletişim kurmaya müsait değilse ebeveynler ile çocuğun şikayetleri konuşulur. Bu şikayetlerin ne zamandır devam ettiği, çocuğun ve ailenin hastalık geçmişi gibi konular gözden geçirilir. Daha sonra ise ihtiyaç duyulursa doktor, teşhis sürecine yardımcı olması için birtakım testler, tetkikler ve görüntüleme uygulamalarına başvurulması gerektiğini söyleyebilir. Bu uygulamalardan elde edilen sonuçlar aynı doktor tarafından incelenir ve bahsi geçen sonuçlara yönelik, özel bir tedavi planlaması hazırlanır.

  Ankara Pediatri Uzmanı Fiyatları 2024

  Ankara pediatri doktoru muayene ücreti ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Uzm. Dr. Armağan Küçük ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button